Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 

ROK 2012

 

Hej kolęda, kolęda?

W drugi dzień świąt Mieszkanki Domu udały się wraz z Siostrami do ZOL-u , na wspólne kolędowanie, gdzie zostałyśmy bardzo serdecznie przyjęte.

Z kolędą zawitałyśmy również do Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Nie mogło nas również zabraknąć z kolędą na plebanii u ks. Proboszcza i ks. Wikariusza. Miłą niespodzianką było spotkanie ks. Józefa Gacka ? poprzedniego Proboszcza.  

 
 

 

 

 

 
 
 
 

Wigilia

Jak co roku Mieszkanki razem z Siostrami FMM wspólnie przeżywały wieczór Wigilijny łamiąc się opłatkiem i siadając wspólnie do Wieczerzy Wigilijnej. Nie zabrakło też radosnego śpiewu kolęd oraz oczekiwania co w tym roku przyniesie nam Dzieciątko pod choinkę. Do wspólnej Wieczerzy dołączył się ks. Lucjan Lasoń z parafii Sudice w Czechach razem z p. Tomaszem. Nie zabrakło również ks. Franciszka, naszego kapelana. 

 

 
 

 

 

 

 
 
 

60 ? lecie życia zakonnego s. Zofii Miegoń FMM

 
 
 

W III Niedzielę Adwentu, tzw. Niedzielę Radości, 16 grudnia wspólnie z s. Zofią wyśpiewywaliśmy Bogu radosne Te Deum za jej 60 lat życia zakonnego w Zgromadzeniu Franciszkanek Misjonarek Maryi oraz długoletnią posługę  Zakrystianki w naszym Kościele p.w. Trzech Króli. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył ks. Leszek Rygucki - nasz Proboszcz a homilię wygłosił ks. Ireneusz Kotliński z Parafii NSPJ w Raciborzu, który jest Kapelanem Szpitalnym. Po homilii s. Zofia odnowiła swoje śluby zakonne.

Był oczywiście czas na życzenia i skromny poczęstunek, podczas którego Mieszkanki  wystawiły Jasełka dla s. Zofii i jej gości.

 
 

 

 

 

 
 
 
 
 

Św. Mikołaj i Jasełka

Tradycyjnie 6 grudnia odwiedził nasz Dom św. Mikołaj. Przed wręczeniem prezentów Mieszkanki wystawiły św. Mikołajowi przygotowane przez nie Jasełka. Następnie wśród radości odbyło się wręczanie prezentów, któremu towarzyszyły śpiewy w wykonaniu niektórych Mieszkanek.

W tym dniu przybyła również do nas młodzież ze Zespołu Szkół w Kietrzu, od których dostałyśmy prezent. Był to dar od uczniów dla Mieszkanek. Dziękujemy za ich serce, które się dzieli.

 

 

 

 

 
 
 

Rekolekcje adwentowe

O. Kamil Tymecki OFM z Góry św. Anny poprowadził nam w tym roku rekolekcje adwentowe, które odbyły się 10 grudnia. Tematem przewodnim było zdanie: ?Wiara rodzi się ze słuchania?.

O. Kamil zwrócił nam wszystkim uwagę, abyśmy uważali na to co słuchamy, żebyśmy nie zagłuszali w sobie tego co Bóg do nas mówi poprzez Sakramenty Święte jak i poprzez drugiego człowieka.

Na koniec odbyło się nabożeństwo o Słowie Bożym, podczas którego, każda z Mieszkanek została pobłogosławiona Pismem Świętym.

 
 
 
 
 

Zabawa andrzejkowa

Zabawa andrzejkowa w tym roku odbyła się 29 listopada. Do tańca przygrywał nam p. Ryszard Daniluk z Dolnego Śląska ? przyjaciel naszego Domu. Zabawie towarzyszyły konkursy z nagrodami.

Odpowiedziałyśmy również na zaproszenie DPS Kadłub na zabawę Andrzejkową na która pojechało 7 Mieszkanek.

 

 

 

 

 
 
 
 

Dzień Jesieni

13 listopada w naszym Domu odbył się ?Dzień Jesieni?. Celem tego dnia było przybliżenie Mieszkankom tematyki związanej z daną porą roku. Przedstawienie było połączone z zagadkami, wspólnym muzykowaniem, śpiewem i tańcami oraz twórczym malowaniem jesieni. Gościłyśmy również p. Joannę Adamowicz, która przyjechała do nas ze swoimi podopiecznymi ze Szkoły Specjalnej w Głupczycach.

 

 

 

 

 
 

Święto Patrona Domu ? św. Franciszka z Asyżu

4 października  obchodziliśmy święto patrona naszego Domu ? św. Franciszka z Asyżu. Wspólne świętowanie Mieszkanek i Pracowników Domu rozpoczęliśmy uroczystą Eucharystią , którą celebrował ks. Mariusz Sychterz ?proboszcz z Nowej Cerekwii. Następnie udaliśmy się na dalsze świętowanie do świetlicy, gdzie Mieszkanki przedstawiły kolejny epizod z życia św. Franciszka i jego towarzyszy pt. ?Kościół ? mój dom?. Nie zabrakło również życzeń imieninowych dla ks. Kapelana ? Franciszka Legierskiego.

 

 

 

 

 
 
 
 

Zakończenie roku Szklono ? Terapeutycznego 2011/2012

27. czerwca, nie co wcześniej, zakończyliśmy rok szkolno-terapeutyczny. Dziękczynną Msze Świętą odprawił dla nas nasz kapelan ks. Franciszek Legierski. Następnie na świetlicy, po krótkim programie artystycznym, podsumowującym nasza pracę, pani Barbara Rosicka, dyrektor Szkoły Specjalnej z Głubczyc rozdała uczniom świadectwa.

 
 

 

 

 

 
 
 

Poranek muzyczny

Dzięki uprzejmości pana Marcina, który pracował kiedyś  w naszym Domu, mogliśmy przeżyć godzinę z muzyką. Przyjechał razem z nauczycielami i uczniami ze Szkoły Muzycznej w Głubczycach. Mogliśmy posłuchać utworków granych na klarnetach, gitarach i akordeonach.

Bardzo im dziękujemy za tą duchową ucztę.

 
 
 
 
 

Przegląd w Prószkowie

Po raz jedenasty odbył się w Prószkowie Przegląd Zespołów Artystycznych Domów Pomocy Społecznej. Byliśmy jednym z dziesięciu zespołów. Każdorazowo atmosfera spotkania jest bardzo rodzinna. Nasz Dom przedstawił epizod z życia św. Franciszka pt. ?O nawróceniu zbójców?. Miedzy przedstawieniami każdy mógł dodatkowo zaśpiewać piosenkę.

Ze strony organizatorów otrzymaliśmy wszyscy drugie śniadanie i obiad, a na zakończenie każdy z uczestników otrzymał upominki.

 
 

 

PLENER MALARSKI

14. czerwca nauczyciele Szkoły Specjalnej w Głubczycach, którzy dojeżdżają  do naszego Domu, po raz kolejny zorganizowali dla naszych Mieszkanek Plener malarski . Przyjechały również dzieci ze Szkoły podstawowej w Baborowie, które przedstawiły pouczające krótkie scenki teatralne.

Temat tegorocznego Pleneru brzmiał: Podwodny świat?. W ośmiu grupach, na ośmiu płótnach malowaliśmy ryby, raki, skarby i syreny, czyli wszystko, co moglibyśmy spotkać pod wodą. Przepiękne i kolorowa płótna zdobią obecnie korytarze naszego Domu.
 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

Arboretum w Raciborzu

Wakacje rozpoczęliśmy od wycieczki do Arboretum w Raciborzu. Pani Ela, tamtejszy pracownik, oprowadziła nas po terenie pokazując najciekawsze miejsca, i opowiadając ciekawostki o ptakach i zwierzętach w Mini Zoo.

 

 
 
 

?Kot w butach?

21. czerwca pojechałyśmy do Gliwic na przedstawienie ?Kot w butach?. Przedstawienie o tyle niezwykłe, że poza głównym bohaterem w bajce znalazły się również postaci z innych bajek takie jak Jaś i Małgosia.

 
 

Z wizytą w Raciborzu

12. czerwca pojechaliśmy do DPS w Raciborzu. Byliśmy tam po raz drugi. Tym co potrafimy ? dzielimy się. Pokazaliśmy nasze przedstawienie , epizod z życia św. Franciszka: ?O nawróceniu zbójców?. Następnie zaśpiewaliśmy kilka piosenek oraz zagraliśmy kilka utworków na instrumentach. Zaprosiliśmy również tamtejszych Mieszkańców, by spróbowali zagrać z nami.

 

 

 

 

 
 
 

 

I Komunia Święta

Jedna z naszych Mieszkanek przyjęła po raz pierwszy do swego serca Jezusa Eucharystycznego. Komunia miała miejsce w rodzinnej parafii. Radość była podwójna, gdyż nasza Agnieszka przyjęła Komunię razem ze swoją siostrzyczką.

 

 

 

 

Pierwsza Komunia Święta

9. czerwca cała nasza wspólnota Domowa świętowała i przeżywała Pierwszą Komunie Świętą dwóch Mieszkanek. Uroczysta Eucharystie odprawił. O Jozue Szymański ofm z Góry Św. Anny.

 

 

 

 

 
 
 

 
 
 
Dobrodzieje

Nasz Dom odwiedziły dzieci z Zespołu Przedszkolno ? Szkolnego w Raciborzu Markowicach. Dzieci pod opieką nauczycieli przekazały ofiarę pieniężną, którą zebrały podczas szkolnego kiermaszu. Dzieci zapoznały się z historią powstania Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi.  Był również czas na wspólną zabawę i tańce.

Następnego dnia przybyli do nas również uczniowie Liceum Ogłnokształcącego z Kietrza, i również oni przekazali nam prezenty w formie przyborów biurowych.

 
 

Kongres misyjny w Leśnicy.

11 listopada 2011 r. w Leśnicy odbył się  Kongres Misyjny pod hasłem - "Każdy może być misjonarzem", zorganizowany przez referentkę misyjną Sióstr Służebniczek S. M. Mariolę Lazik. Mszę Świętą odprawił i homilię misyjną wygłosił ks. Stanislaw Klein - dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji opolskiej.

W Kongresie wzięło udział 180 uczestników.

W programie był również film misyjny pt. "Dzieci Afryki", loteria fantowa - "Dzieci dzieciom misji" i wesoła rekreacja. Po południu dzieci i młodzież Koła Misyjnego Domu Pomocy Społecznej ze Szklarskiej Poręby wystąpiły w przedstawieniu zatytułowanym "Trzy klucze" - ukazując uczestnikom Kongresu jak zdobywać niebo, służąc innym. Darem dla dzieła misyjnego Kościoła był także różaniec misyjny, podczas którego dzieci wystąpiły w strojach i kolorach pięciu kontynentów. Na zakończenie  dzieci i młodzież poszczególnych grup misyjnych otrzymały dyplomy uczestnictwa. Niech nasz dar modlitwy i ofiary na rzecz misji wzbogaca dzieło misyjne Kościoła.

 
 

 

 

 

 
 
 

Odpust znalezienie Świętego Krzyża

3. maja udałyśmy się na odpust do kościółka św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich. Miałyśmy odpowiednią pogodę. Potraktowałyśmy to jako pielgrzymkę, bo mogłyśmy pójść i wrócić na własnych nogach.

 

 

 

 
 

NA ZAMKU PIASTOWSKIM W RACIBORZU

26. kwietnia udałyśmy się do Raciborza na zwiedzanie zamku. Zostałyśmy miło przyjęte i oprowadzone po komnatach, gdzie podziwiałyśmy  kryształowe żyrandole. Poza tym mogłyśmy przymierzyć hełm rycerski. Pani przewodnik opowiedziała nam krótko historię tego miejsca oraz plany dotyczące trwającego remontu.

 
 
 
 

 

 

 

 

 
 
 

Uwielbiajcie Boga

?Uwielbiajcie Boga? to hasło rekolekcji wielkopostnych, które odbyły się dla Mieszkanek naszego Domu (DPS) w Kietrzu. Kolejny raz przyjechał do nas o. Mariusz Linik ofm wraz z młodzieżą (7 osób) z Gliwic. Jak mówi o. Mariusz jest to wielkie przeżycie dla licealistów.

Niezwykłość tego czasu rekolekcji polegała na tym, że nie tyle skupialiśmy się na naszym grzechu, ile na uwielbieniu Boga za dar Odkupienia. By lepiej zrozumieć tę tajemnicę, mieliśmy możliwość Adoracji Krzyża, podczas której w pieśniach dziękowaliśmy Jezusowi wyznając też nasz miłość.

 
 

 

 

 

 
 

DZIEŃ CHOREGO

?Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła? ?

to hasło tegorocznego Światowego Dnia Chorego

W przed dzień (10.02.2012) przyjechał do nas o. Jozue z Góry św. Anny. Odprawił Msze Świętą oraz udzielił wszystkim Sakramentu Chorych.

 

 

 
 
 

Jasełka w Dzielowie

22. stycznia pojechaliśmy do Dzielowa. Jako nasz dowód wdzięczności parafianom za ich pomoc dla naszego Domu, przedstawiliśmy im nasze jasełka. Był to czas wspólnego kolędowania, gdyż poza nami wystąpiły jeszcze dzieci z parafii.

 

 

 
 

Ferie

Czas ferii w naszym Domu jest zawsze pełen dodatkowych atrakcji. Odbył się dzień sportu, ?Dzień kulinarny?, ?Anielski dzień?, gdzie po obejrzeniu filmu każdy mógł wykonać swojego Anioła. Poza tym był wyjazd do kina, kino domowe. Świętowaliśmy również po raz pierwszy 50-tkę jednej z Mieszkanek. Dodatkowo pojechaliśmy z naszymi jasełkami do Domu Pomocy Społecznej w Raciborzu oraz odwiedzili nas nasi znajomi z Prószkowa.

 

 

 

 

 

 

 
 
 

7. stycznia 2012 z duszpasterska wizytą ? kolędą ? przybyli do nas księża naszej parafii. Ksiądz proboszcz Leszek Rygucki  poświęcił nasze pokoje . Wspólnie modliliśmy się na świetlicy, śpiewając również kolędy.

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

6. stycznia 2012, Kietrz

Rozpoznać Chrystusa

W Uroczystość Objawienia Pańskiego - 6. Stycznia -  wspominamy powstanie naszego Zgromadzenia, Franciszkanek Misjonarek Maryi. Równocześnie jest to Uroczystość w naszym kościele, który jest pod wezwaniem  Trzech Króli.

W tym roku do przewodniczenia Eucharystii został zaproszony Inspektor Krakowskiej Inspektorii Salezjanów, ks. Dariusz Bartocha, przełożony naszego księdza kapelana Franciszka Legierskiego. Podczas Mszy Świętej odpustowej, ksiądz Inspektor skierował do nas słowo, w którym zwrócił między innymi uwagę na postaci Królów z jednej strony, i uczonych w Prawie, z drugiej. Magowie-uczeni, którzy wyznawali inne bóstwa, ze swych obliczeń i wnikliwego badania układu gwiazd na niebie odczytali, że w danym czasie stanie się coś niezwykłego. Wiązało się to również z pojawieniem się ważnej osoby. Mówiąc współczesnym językiem, umieli czytać znaki czasu. Z drugiej strony kaznodzieja zwrócił uwagę na uczonych Izraela, którzy znali Pisma i przepowiednie Proroków zapowiadające nadejście Mesjasza, a mimo to nie rozpoznali Go. Również cały lud nie rozpoznał w Jezusie oczekiwanego Zbawiciela. Nam również grozi nierozpoznanie Jezusa, mimo że żyjemy w Kościele mając do dyspozycji Sakramenty, Pismo Święte, tradycję Kościoła oraz  przykład tylu świętych. Jezus przychodzi cicho i niepostrzeżenie ?

W tym miejscu ksiądz D. Bartocha odniósł się do charakteru misji,  jaką my, siostry, pełnimy tutaj w Kietrzu, gdzie pochylając się nad cierpiącymi, możemy odkryć Oblicze przychodzącego Boga.

Potrzeba nam wiele czujności ?

s. Aleksandra Krasowska

Franciszkanka Misjonarka Maryi
 

Żegnamy wielkiego Człowieka i Proboszcza

16.11.2017 ok. godz. 19.30

Pan odwołał z tego świata naszego byłego proboszcza KS. JÓZEFA GACKĘ 

 

Polecajmy naszego zmarłego Kapłana Bożemu miłosierdziu.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...