Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

ROK 2011

 

Nasza Wigilia

?Ci, którzy zawierzają głęboko miłości Boga, przyjmują do swojego życia Jezusa, Jego Boskie życie, dzięki działaniu Ducha Świętego. Oto tajemnica Bożego Narodzenia!? 
                                                                              Benedykt XVI

 
 

 

 

 

 
 
 
 

Rekolekcje adwentowe

Tegoroczne przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia poprowadziła młodzież ze wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z Gliwic. Wspólne oczekiwanie na przyjście Jezusa wypełniły: Eucharystia, którą odprawił ks. Mariusz Ołdak z Raciborza, modlitwa śpiewem i tańcem, poza tym scenki  przybliżające nam, jak rozpoznać przychodzącego Boga oraz kalambury.

W ostatni dzień spotkania przyszedł do na św. Mikołaj. Oczywiście radości było co niemiara?.

 

 

 

 

 
 
 
 
 

Kongres misyjny w Leśnicy.

11 listopada 2011 r. w Leśnicy odbył się  Kongres Misyjny pod hasłem - "Każdy może być misjonarzem", zorganizowany przez referentkę misyjną Sióstr Służebniczek S. M. Mariolę Lazik. Mszę Świętą odprawił i homilię misyjną wygłosił ks. Stanislaw Klein - dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji opolskiej.

W Kongresie wzięło udział 180 uczestników.

W programie był również film misyjny pt. "Dzieci Afryki", loteria fantowa - "Dzieci dzieciom misji" i wesoła rekreacja. Po południu dzieci i młodzież Koła Misyjnego Domu Pomocy Społecznej ze Szklarskiej Poręby wystąpiły w przedstawieniu zatytułowanym "Trzy klucze" - ukazując uczestnikom Kongresu jak zdobywać niebo, służąc innym. Darem dla dzieła misyjnego Kościoła był także różaniec misyjny, podczas którego dzieci wystąpiły w strojach i kolorach pięciu kontynentów. Na zakończenie  dzieci i młodzież poszczególnych grup misyjnych otrzymały dyplomy uczestnictwa. Niech nasz dar modlitwy i ofiary na rzecz misji wzbogaca dzieło misyjne Kościoła.

 
 

Święto Domu

Święty Franciszek jest patronem naszego Domu i dzień jego wspomnienia liturgicznego (4. X) jest naszym świętem. Uroczystą msze świętą odprawił dla nas ks. Marcin Sychterz. Dalsze świętowanie miało miejsce w świetlicy, gdzie Mieszkanki przedstawiły dla pracowników scenkę ?O nawróceniu zbójców?. Były również życzenia dla naszego kapelana, ks. Franciszka Legierskiego.

 

 

 

 

 
 
 
 

Starym zwyczajem 14. Września udałyśmy się do Gródczanek na odpust podwyższenia krzyża świętego. Była to swoista pielgrzymka, pokonywanie zniechęcenia i podejmowanie trudu wędrowania. Pan Bóg dał nam zarówno słonce jak i deszcz. Wróciłyśmy zadowolone i szczęśliwe.

 

 

 
 
 
 

Rozpoczęcie Nowego Roku szkolno-terapeutycznego 2011/2012.

Jak zawsze jest to dzień pełen wrażeń i emocji. Rozpoczęliśmy go Eucharystia, którą odprawił dla nas ks. Andrzej Marmurowicz. A po obiedzie, spotkaliśmy się znów razem na świetlicy z nauczycielami i panią dyrektor Barbarą Rosicką, która przedstawiła nam plan na najbliższe kilka miesięcy.
 
 

 

 
 
 

 

 
Szlakiem polskich świętych.

Lato jest dobrym czasem na wycieczki.

My tym razem udałyśmy się na pielgrzymkę do dwóch miejsc. Pierwsze, to Łagiewniki. Tu modliłyśmy się przy grobie św. S. Faustyny.  Poza tym zobaczyłyśmy jej pokój, w którym mieszkała i furtę klasztorną, na której św. S. Faustyna spotkała Jezusa, choć o tym nie wiedziała.

Drugim miejscem była mała miejscowość ? Zabawa. Tu żyła i zginęła młoda dziewczyna, bł. Karolina Kózkówna. Została zamordowana przez żołnierza. Obejrzeliśmy jej dom, w którym mieszkała i modliliśmy się w kościele, w którym spoczywają jej relikwie.

 

 

 
 
 

Dni Kietrza

Jak w poprzednich latach, poszłyśmy większa grupą by wziąć udział w programie przygotowanym dla dzieci z okazji ?Dni Kietrza?.

Tym razem również my wystąpiłyśmy na scenie i przedstawiłyśmy program, który pokazywałyśmy na Przeglądzie w Prószkowie, czyli opowiadanie ?Trzy klucze do nieba?.

Wzięłyśmy również udział w konkursie plastycznym.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie, mniejsze i większe prezenty oraz za wszelka życzliwość, jakiej doświadczamy.

 

 

 

 

 
 

21. czerwca w naszym Domu, gdzie mieści się również filia Szkoły Specjalnej w Głubczycach, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolno-terapeutycznego.

Najpierw dziękowaliśmy Bogu za całoroczna prace i trud, a następnie przeszliśmy na świetlicę, gdzie Pani dyrektor wręczyła świadectwa. W tym roku swoją edukację w gimnazjum zakończyła jedna uczennica.

W ramach zakończenia roku pokazaliśmy w naszym domu owoc naszej pracy, przedstawienie ?Trzy klucze do nieba?.
 
 

 
 
 

 

 
 

Po raz kolejny nauczyciele ze Szkoły Specjalnej w Głubczycach, którzy pracują również z naszymi dziećmi, zorganizowali w naszym Domu Plener malarski. Przyjechały również niektóre dzieci z Głubczyc by wspólnie malować, tańczyć, śpiewać i miło spędzić czas.

Podczas Całego czasu przygrywał nam pan Stanisław ze swoją córką. Po namalowaniu naszych obrazów był czas na tańce i śpiew.

Pogoda nam dopisała i mogliśmy cały dzień cieszyć się słońcem.
 

 

 

 

 
 

Już po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do udziału w Przeglądzie Zespołów Artystycznych Domów Pomocy Społecznej, który odbył się 9. czerwca br. w Prószkowie.  Był to już dziesiąty przegląd, jubileuszowy. Wyróżnieniem jest to, że nie wszyscy chętni mogą wziąć udział w tym Przeglądzie. Przyjeżdża każdorazowo wielu uczestników. Każdy może przedstawić dowolną formę artystyczną. My w tym roku przedstawiliśmy dwie formy, teatralną i muzyczną. Przedstawienie nosiło tytuł ?Trzy klucze do nieba?. Pomiędzy występami był ?wolny mikrofon?, każdy mógł podejść i zaśpiewać piosenkę. Również nasze dziewczyny skorzystały z tej formy ?ujawniania talentów?.

Każda z grup po swojej prezentacji była zapraszana na mały poczęstunek. W popołudniowej przerwie wszyscy zjedliśmy obiad. Choć aura na zewnątrz budynku  nie sprzyjała dłuższemu siedzeniu, to atmosfera w Sali była pełna radości i emocji.

Na zakończenie w prezencie jubileuszowym spotkania wystąpiła grupa wokalna oraz każda z grup otrzymała upominki.
 

 

 

 

 
 
 
 
 
24. O5 odwiedziła nas grupa dzieci z Zespołu Szkolno ? Przedszkolnego w Raciborzu ? Markowicach. W ramach spotkania integracyjnego dzieci zagrały przedstawienie dla Mieszkanek naszego Domu i podzieliły się owocami kiermaszu ?Dzieci dzieciom?. Nasza znajomość i współpraca z tym ośrodkiem trwa już kilka lat. To spotkanie zakończyliśmy modlitwą w kościele, gdzie dzieci poznały krótką historię tego miejsca.
 

 

 

 

 
 
  

W sobotę, 21. maja, w Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu przy ul. Raciborskiej 81, miało miejsce niesamowite spotkanie. Odwiedziła nas grupa dzieci z katechetami ze Szkolnych Kół Caritas w Zdzieszowicach. Byli również z nami przedstawiciele parafialnego Koła Caritas ze Zdzieszowic z p. Krystyną Lippą, która wielkodusznie zabiega o pomoc najpotrzebniejszym.

W związku z tym, że w tym dniu przypadała rocznica urodzin bł. Marii od Męki Pańskiej, Założycielki sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, dzieci obejrzały krótką prezentację o jej życiu. Następnie wszyscy przeszliśmy na podwórko, gdzie wspólnie śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Ku pokrzepieniu ciała zjedliśmy kiełbaski z grilla. Na zakończenie, każde dziecko dostało mały prezent. Wspólnie orzekliśmy, że nie było to ostatnie spotkanie, ale początek przyjaźni.
 

 

 

 

 
 
 
Święta Wielkanocne to czas, który przeżyliśmy w radości. Poza tradycyjnymi sprzątaniami, był czas na modlitwę i wspólny śpiew. Ksiądz kapelan przyszedł do Domu i poświęcił nasze pokarmy.

W Poniedziałek Wielkanocny w dwóch grupach udałyśmy się na Gródczanki, by obejrzeć procesję konną i uczestniczyć w modlitwie z ks. bp Andrzejem Czają.

 
 

 

 

 

 
 
 
 

W dniach 7 ? 9 kwietnia 2011 r. odbyły się w naszym Domu Rekolekcje Wielkopostne  pod hasłem ?Mieć serce na dłoni?.  Całość przygotowała i przeprowadziła młodzież z Gliwic z o. Mariuszem ofm na czele. Dużo śpiewaliśmy przy użyciu naszych rąk, które służą do czynienia dobra. Młodzież przygotowała scenki, prowadziła różaniec, w czasie którego odbywała się Spowiedź.  Była również uroczysta Eucharystia, a w sobotę droga krzyżowa.

Bardzo serdecznie dziękuję o. Mariuszowi Linik ofm oraz jego młodzieży za zaangażowanie i pomoc w lepszym przygotowaniu się do świąt Wielkiej Nocy.

 
 

 

 

 

 
 
 
 
Nasze "ostatki"
 

 

 

 

 
 
 

Czas ferii minął intensywnie. Byliśmy m. in. na zabawie walentynkowej, na którą zaprosili nas chłopcy z DPSu w Kadłubie. Pojechaliśmy do kina do Rybnika. Każdego dnia robiliśmy elementy dekoracji do świetlicy na nasz Bal Karnawałowy ? p.t. ?W krainie kwiatów?. Na nasza zabawę zaprosiłyśmy chłopców z DPSu z Kędzierzyna ? Koźla. Byliśmy również na przedstawieniu ?Wilk i zając? w naszym Domu Kultury w Kietrzu. I pomimo zimna wychodziliśmy na dwór na krótkie spacery.

 

 

 

 

 

 

 
 
 
W związku ze Światowym Dniem Chorego w naszym Kościele 8 Lutego odbyła się Msza  Święta. Modliliśmy się o zdrowie dla nas i naszych bliskich.

Mszę świętą odprawił o. Augustyn z Góry Św. Anny podczas której udzielił nam Sakramentu Chorych.

 

 

 
 
 
Kolejny raz mogliśmy zagrać jasełka.
Tym razem w naszej parafii 30 stycznia.
To co ważne, warto powtarzać i sobie przypominać,
że "Jezus kocha każdego człowieka".
 
 

 

 
 

Przy okazji zabawy choinkowej w Pilszczu zostaliśmy zaproszeni, by również tamtej społeczności pokazać nasze jasełka. Pojechaliśmy tam 23. stycznia br.  Są oni jednymi z wielu naszymi dobrodziejami. Tym bardziej chcieliśmy im podziękować w sposób na jaki nas stać. Po przedstawieniach, nie tylko naszym, zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek. A później odbyła się zabawa dla wszystkich.

 

 

 
 
 
18 stycznia 2011 odwiedziły nas dzieci ze szkolnych kół Caritas
w Zdzieszowicach wraz z opiekunami i panią dyrektor Caritasu w Zdzieszowicach.
Przyjechali do nas z darami, które wcześniej zbierali w swoich szkołach.
W dowód wdzięczności pokazaliśmy im nasze jasełka. Był również wspólny śpiew.
Następnie dzieci ( 6 klasa szk. podst.) zwiedziły nasz dom i poznały jego realia.
Atmosfera była miła na tyle, że dzieci nie chciały wyjeżdżać. Od raz umówiliśmy się na następne spotkanie.
 
 
 

 

 

 

 
 
 

Dzielów
9. stycznia 2011  zostaliśmy zaproszeni przez ks. Proboszcza Krzysztofa Macieję do Dzielowa, by przedstawić tam nasze jasełka. To przedstawienie było dowodem naszej wdzięczności wszystkim mieszkańcom za okazywaną nam pomoc materialną.

 

 

 
 

Jasełka 
4. stycznia 2011 nasz Dom odwiedzili wolontariusze z opiekunem, p. Ewą Ziewiec, ze Szkolnego Klubu Ośmiu. Przyszli do nas by przedstawić nam swoje jasełka. Po przedstawieniu była chwila na wzajemne poznanie i kolędowanie. Bardzo wszystkim dziękujemy za odwiedziny i prezenty, które zebrała i przyniosła młodzież

 
 

 

 

 

 

 

Żegnamy wielkiego Człowieka i Proboszcza

16.11.2017 ok. godz. 19.30

Pan odwołał z tego świata naszego byłego proboszcza KS. JÓZEFA GACKĘ 

 

Polecajmy naszego zmarłego Kapłana Bożemu miłosierdziu.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...