ROK 2010

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia udałyśmy się z kolędą. Rozpoczęliśmy ją od odwiedzin naszej sąsiadki, następnie sióstr z ul. Traugutta i księdza proboszcza. Naszym głównym cele i tam zatrzymaliśmy się najdłużej był ZOL. Obchodzą ten dla wielu osób dom, śpiewaliśmy kolędy, chwilkę rozmawiając, częstując piernikami. Było wiele wzruszeń osób starszych , gdyż często są oni samotni i święta spędzili daleko od swoich rodzin i bliskich, przykuci do łóżka.

Boże Narodzenie, to święta rodzinne. Wigilia jako jedyna w roku wieczerza, która łączy bliskich ludzi ze sobą. Jednak wśród nas są najubożsi, o których rodziny zapomniały. Do nich należą dziewczęta  z naszego Domu Pomocy Społecznej. Ich jedynym pragnieniem w okolicy świąt jest wyjazd do rodzinnego domu. Niestety, to marzenie spełnia się tylko nielicznym. Dlatego już od lat siostry spędzają wieczór wigilijny razem z nimi, aby chociaż w małym stopniu zaspokoić "głód miłości", jaki odczuwają.

W pięknie przystrojonej świetlicy, po wspólnej modlitwie i życzeniach zasiedliśmy do tej wyjątkowej wieczerzy. Był czas śpiewania kolęd i otrzymywania prezentów spod choinki. Towarzyszyła temu wielka radość i momenty wzruszenia. Jest to jedyna taka wigilia.

Tuz przed świętami, w 1dniach 17 -18 grudnia odbyły się w naszym Domu rekolekcje adwentowe. Ich temat brzmiał; ?Jak rozpoznać mam Chrystusa?. Rekolekcje prowadził o. Mariusz ofm z Gliwic wraz z młodzieżą. Zadaniem naszym było dostrzeżenie, że Chrystus mieszka w każdym z nas, a pokazujemy Go poprzez nasze dobry czyny, talenty i zdolności ? jesteśmy w ten sposób gwiazdkami, które prowadza innych do Betlejem.

24. listopada w naszym Domu odbyła się Zabawa Andrzejkowa.  Został zaproszony pana Staszek, który razem z synem grali i śpiewali nam do tańca. Nie zabrakło również różnych gier i zabaw, takich jak:  karmienie z zakrytymi oczyma, taniec wokół krzeseł czy ubieranie na czas.

6. Grudnia wszyscy jak co roku wypatrywaliśmy św. Mikołaja. Przyszedł do nas mimo śniegu i zimna. Najpierw przedstawiliśmy mu nasze Jasełka, a następnie Mikołaj obdarował nas prezentami. Każdy mógł przedstawić jakąś piosenkę. Razem wspieraliśmy  się i dobrze bawiliśmy.

20. października po południu, nasz Dom niespodziewanie odwiedził ks. bp. ordynariusz Andrzej Czaja. Zwiedził cały Dom. Spotkał się z personelem i Mieszkankami. Wszystkim udzielił swego pasterskiego błogosławieństwa.

4. października świętowaliśmy uroczystość patrona naszego Domu -  św. Franciszka.

Z tej okazji Eucharystię dla Mieszkańców i Pracowników odprawił ks. proboszcz Leszek Rygucki.

Po Mszy Świętej Mieszkanki przedstawiły krótką scenkę o życiu św. Franciszka. Była również okazja do świętowania przy kawie i dobrym ciasku.

Z dniem 1. września rozpoczął się w naszym Domu Nowy rok szkoły i terapeutyczny (filia Szkoły Specjalnej w Głubczycach). W budynku Domu Pomocy Społecznej znajdują się pomieszczenia przeznaczone do nauki. Zajęcia są prowadzone w zespołach lub indywidualnie. Poza tym Mieszkanki, które ukończyły edukację szkolną uczęszczają na zajęcia terapeutyczne.

W dniach 13 -14. września byliśmy na wycieczce Częstochowa ? Warszawa ? Niepokalanów.

Odwiedziliśmy najważniejsze miejsca dla każdego Polaka. Modliliśmy się przed obrazem Maryi na  Jasnej Górze. W Warszawie zwiedziliśmy Starówkę. A w Niepokalanowie obejrzeliśmy muzeum misyjne ojców franciszkanów, pokój św. o. Maksymiliana Marii Kolbego. Zapoznaliśmy się z jego życiem i działalnością na rzecz krzewienia kultu Niepokalanej.

7. listopada 2010 r.,  zostaliśmy zaproszeni przez ks. Marcina Sychterz i mieszkańców Księżego Pola, aby przedstawić scenkę o św. Franciszku. Po przedstawieniu i modlitwie przed Najświętszym Sakramentem spotkaliśmy się z przedstawicielami wioski na poczęstunku. Ciepła atmosfera była przeplatana wspólnym śpiewem.

W ramach Tygodnia Misyjnego (20. października 2010r.) udaliśmy się do Nysy, gdzie spotkaliśmy się z misjonarzem z Angolii, ks. Krzysztofem Łukaszczykiem. Ksiądz pokazał nam wystawę, misyjną księży werbistów. Spotkałyśmy się również z siostrami Służebnicami Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji. Po wizycie u sióstr pojechaliśmy nad Zalew Nyski

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Pruszkowie zaprosili nas na wspólne pożegnanie lata, które odbyło się 16. września 2010 r. Czas spędziliśmy przy kawie, ciastu i śpiewie. Wspominaliśmy wcześniejsze spotkania. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po terenie Domu. Świętowanie zakończyliśmy grill?em.

W Tygodniu Misyjnym ( 28. X) Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi animowały Eucharystię w kościele parafialnym. Po niej Mieszkanki przedstawiły scenkę o św. Franciszku. Po przedstawieniu siostry modląc się w intencjach misyjnych, prowadziły różaniec w różnych językach.