Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

ROK 2012

 
 
 
 
Aula Zespołu Szkół
 
W tym roku kolęda miała miejsce także w naszym Zespole Szkół
 
 
 
 
 
       
Wspaniała szopka w naszym kościele wykonana wg. projektu i
pod bacznym nadzorem ks. Józefa. Serdeczne Bóg zapłać
 
 
 
 
 
 
 
26-12-2012 wizyta naszego ks. proboszcza Józefa Gacki
Zdjęcia zobacz tutaj
 
 
 
Wszystkim parafianom, miłym gościom jako wasi duszpasterze życzymy błogosławieństwa Bożej Dzieciny, miłości płynącej ze złóbka, umocnienia w wierze i nadziei, a także radości z kolejnego Narodzenia Jezusa Chrystusa w naszych sercach. Szczęść Wam Boże!
 
Serdecznie pozdrawiam z Bawarii,
przesyłam wszystkim kietrzańskim kapłanom i parafianom świąteczne życzenia.
Z braterskim pozdrowieniem
ks. Igancy

Niech Maryja z Bożą Dzieciną na rękach, wejdzie w progi każdego domu, przynosząc zdrowie, radość i pomnożenie wszelkiego dobra, płynącego z Tajemnicy Miłości, która przyszła na świat.

Z najlepszymi życzeniami radosnych Świąt Bożego Narodzenia, szczęśliwego Nowego 2013 Roku oraz z darem modlitwy przy żłóbku

ks. Ignacy Zając, proboszcz PMK Rosenheim

Ps. Zapraszam na stronę internetową mojej parafii: 
www.pmk-rosenheim.de
 
 
 
JARMARK ADWENTOWY - OJ SIĘ DZIAŁO...
 
 
a może posłuchaj i przypomnij sobie roraty
 
 
 
 
 
 
 
W dniu 8 grudnia 2012 r. nasz kleryk Mateusz Hajdarowicz przyjął posługę akolitatu. Gratulujemy przyjęcia posługi i życzymy wytrwałości oraz gorliwości w jej wypełnianiu.
 
 
 
 
 
 

Czuwanie "Panie przymnóż nam wiary"
 
W dniu 07-12-2012 roku odbyło się w naszej parafiI czuwanie modlitewne. W jego trakcie przedstawiona została przez Gości z Kałkowa wraz z ks. prob. Leszkiem pantonima, ukazująca najważniejsze sceny z życia Pana Jezusa. W dalszej części odbyło się "wędrowanie z Najświętszym Sakramentem" do symbolicznych miejsc w naszej świątyni. Podczas przystanków głos zabierali nasi duszpasterze: ks. Mariusz, ks. Marcin, ks. Krzysztof, ks. Józef, ks. Leszek. Całość dopełniła Eucharystia. Warto w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy włożyli trud w przygotowanie tego spotkania i czuwali nad jego przebiegiem a w szczególności naszym duszpasterzom.
 
ZDJĘCIA ZOBACZ TUTAJ
 
 
 
 

Adwent - czas oczekiwania...

            Słowo Adwent pochodzi od łacińskiego słowa "adventus", czyli "przyjście, przybycie, nadejście". Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny i obejmuje 4 kolejne niedziele. Rozpoczyna się między 27 listopada a 3 grudnia, kończąc się w dzień Bożego Narodzenia.

Człowiek przez całe życie czegoś oczekuje. I to, na co czeka, kreuje sposób działania i myślenia. Kto niczego nie oczekuje, niczego nie spodziewa się, do niczego nie dąży, ograbiony jest z ideałów i nadziei, i u takiego człowieka trudno odnaleźć radość. Radość w oczekiwaniu jest tym większa, im bliższa jest chwila spełnienia i zakończenia oczekiwania. I to jest cechą charakterystyczną Adwentu. Wieniec adwentowy ma dość rozbudowaną symbolikę. W wielu krajach przestrzega się zasady, by trzy świece były fioletowe, a jedna (trzecia niedziela Adwentu) różowa, co odpowiada barwom liturgicznym tego okresu.

 Symbolika wieńca
 
 

         Świece ustawione są na kole. Kształt ten oznacza, że Bóg jest wieczny, nie ma początku ani końca. Koło sporządzone jest z gałęzi roślin wiecznie zielonych, czyli przeważnie z drzew iglastych ? sosny czy świerku. Ma to oznaczać życie wieczne, jakie daje nam Chrystus. I wreszcie samo zapalanie świeczek wiąże się z tym, że Zbawiciel sam nazywał siebie "światłością świata". Mówi o tym Ewangelia wg św. Jana: Jam jest światłość świata, kto idzie za mną, nie chodzi w ciemnościach, ale będzie miał światło życia (J 8,12).

 
 
 
 
 
w sobotę 24.11.2012 r. o
godzinie 18:00 została odprawiona uroczysta Msza Święta z wszystkimi
ministrantami, lektorami i szafarzami naszej parafii. Odnowili oni swoje
przyrzeczenia, a także ofiarowali nowe kadzidło, jako dar dla naszej wspólnoty
parafialnej. 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
W dniu 01-11-2012r. zgodnie z naszą miejscową
tradycją spotkaliśmy się wieczorem na cmentarzu
aby pomodlić się za tych, którzy wyprzedzili nas
na drodze ku wieczności. Spotkanie prowadził
ks Szymon
wraz z grupą młodzieży - serdeczne dzięki!!! 

 
 
 
 
 
Pielgrzymka do Lichenia - zobacz zdjęcia
Dziękujemy panu Piotrowi
 
 
 
 
 
 
Kierunek: Pilszcz
 
W dniu 07-10-2012 r. pielgrzymowaliśmy do Pilszcza aby oddać cześć Matce Jezusa.
 Mimo niesprzyjającej aury było nas aż 93 osoby.
Deszcz utrudniał nam drogę ale daliśmy radę, ks. Leszek wraz z ks. Szymonem i pomagjącą im młodzieżą dzielnie wspierali nas śpiewem i modlitwą.
 
 
 


W dniu 21-09-2012 odbyło się w naszym kościele czuwanie modlitewne dla młodzieży z okaszji wspomnienia św. Stanisława Kostki. Po Mszy św. odprawianej przez ks. prob. Leszka i ks. prob. Jana odbyła się procesja z "Krzyżem" wokół kościoła, który następnie był adorowany.
 
 
 
 
 
 
Nadszedł czas, by Wam podziękować...
 

   "Słudzy nieużyteczni jesteśmy, wykonaliśmy to, co mieliśmy wykonać"
 
- tak poucza Jezus Chrystus swoich uczniów w jednej z ewangelicznych przypowieści. Ukazuje prawdę, że wobec Boga, ale także względem bliźnich stawać mamy w postawie służby. Dziś te słowa pragnę w szczególny sposób, Kochani Parafianie, czynić moimi słowami. 17 sierpnia 2007 roku Ksiądz Biskup Ordynariusz posłał mnie do Kietrza.  Od tego czasu połączyła nas szczególna wspólnota, wspólnota wiary, wzajemnej miłości i troski o dobro Kościoła i tej parafii. Cieszyłem się, że mogę jako kapłan Wam posługiwać i radowałem się, że w naszym kościele, na plebanii i cmentarzu jest coraz piękniej. Przez 3 lata pracowałem u boku ks. proboszcza Józefa Gacki, a od 2010 r. - u boku ks. proboszcza Leszka Ryguckiego.
   Odchodząc do nowej parafii, pragnę Wam dziś z całego serca podziękować za wszelkie dobro, za Waszą wielką troskę o sprawy parafii i ogromną wobec mnie życzliwość. Nie potrafię dziś wymieniać wszystkich po kolei, proszę mi to wybaczyć, ale jest to niemożliwe, bo musiałbym długą listę zamieścić w Nowinach i pewno bym jej nie skończył na jednej stronie... Pragnę tę wdzięczność przemienić w codzienną modlitwę w Waszej intencji. Niech Bóg Was błogosławi na każdy dzień. Niech zachowa w swojej łasce Wasze domy i rodziny, niech otacza swą opieką całą parafię. Za wszystko składam Wam serdeczne "Bóg zapłać". Kieruję je także w sposób szczególny wobec moich przyjaciół kapłanów, z którymi współpracowałem przez te ostatnie 2 lata - dziękuję z całego serca ks. proboszczowi Leszkowi i ks. rezydentowi Józefowi. Dziękuję, za wszelką pomoc. Szczęść Wam Boże!
 
 ks. wikary Zbigniew Cieśla

 

 

Na następne lata kapłańskiej posługi życzymy: wiele radości, spotkania wielu życzliwych ludzi, z którymi przyjdzie Księdzu pracować, oraz wytrwałości w dalszym życiu i służbie w wypełnianiu swojego kapłańskiego powołania.

Pamiętający w modlitwie ? kietrzańscy parafianie.  BÓG ZAPŁAĆ
 
 
 
 
Poświęcenie pojazdów ku czci św. Krzysztofa
 
29 lipca 2012
 

 

 
 
 
I wyruszyli - pierwszy dzień
 
 
 
 
 
Złoty Jubileusz Ks. Prob. Józefa Gacki
 
W minionym tygodniu przeżywaliśmy Złoty Jubileusz Kapłański Ks. Prob. Józefa Gacki. W imieniu Parafialnej Rady Duszpasterskiej, która organizowała składamy gorące podziękowania za Wasz aktywny udział w przygotowaniu uroczystości oraz za ofiarowane dary w postaci nagród do loterii i ciasta na festyn. Dziękujemy Firmom i osobom prywatnym za wszelką dobroć i życzliwość w tym względzie - Bóg zapłać! Dziękujemy szczególnie Zarządowi i Pracownikom Kombinatu Rolnego w Kietrzu za otwarte serce i ogromną pomoc!
Zapis fotograficzny znajdziesz w Nowej Foto Galerii
 
Dzięki dla p. Joanny Olejnik za zdjęcia
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Boże Ciało 2012
 
 
 

 
 
 
 
Bierzmowanie w naszej parafii
 
 
W dniu 14.05.2012r. ks. biskup Andrzej Czaja udzielił młodzieży naszego dekanatu sakramentu bierzmowania, zdjęcia z uroczystości znajdziesz TUTAJ
 
 
 

 
Parafialne pielgrzymowanie do Francji
 
W dniach od 14-21.04.2012 r. nasza parafia pielgrzymowała do Francji. Przebywaliśmy w ciągu tygodnia w kilku wspaniałych miejscach: w Paryżu, Lourdes, La Salette i Ars... Na zdjęciu - grupa pielgrzymów na placu przed bazyliką w Lourdes. Kilka słów zatem na ten temat... Przed południem, 17.04. dojechaliśmy  do Lourdes, miasta położonego na przedgórzu Pirenejów. Po zakwaterowaniu w hotelu, udaliśmy się na zwiedzanie miasta i na Mszę św., potem - do groty objawień. Cały czas wokół nas widać było tłumy pielgrzymów - modlą się, nabierają cudownej wody do pojemników, idą do groty by pokłonić się przed figurą Maryi. Już w pierwszych chwilach naszego pobytu wyczuwaliśmy, że jest to miejsce niezwykłe. Środę, 18.04. rozpoczęliśmy wspólną Mszą św. wraz z innymi polskimi pielgrzymami o godz. 6.30 w grocie objawień. Cały dzień był przepełniony modlitwą - wspólną i indywidualną. Około 16.00 odprawiliśmy drogę krzyżową, o 17.00 część z nas uczestniczyła w procesji eucharystycznej, a o 21.00 w procesji ze świecami. W trakcie pobytu w Lourdes zwiedziliśmy teren sanktuarium, bazylikę - pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, kościół Matki Bożej Różańcowej oraz bazylikę Piusa X, a także dom św. Bernadety. W wieczornej procesji ze świecami brało udział mnóstwo ludzi: ludzie na wózkach inwalidzkich, obłożnie chorzy, wolontariusze, inni pielgrzymi i my. Widać tam potęgę nadziei i wiary i miłości do Maryi. Warto pielgrzymować, by zobaczyć tę wiarę innych i by na nowo rozpalić ją w sobie... Maryjo, prowadź nas do Chrystusa!
 
 
 
  

 

modlitwa na rozpoczęcie Eucharystii

 
 
 
W drugi dzień świąt 08-04-2012 odwiedził nas ks. proboszcz Józef Gacka.
 
 
 
 
 
 
     
 
Radość z przeżywania najważniejszej prawdy naszej chrześcijańskiej wiary 
gromadzi nas dziś w świątyniach. Radosna wieść o zmartwychwstaniu Pańskim rozbrzmiewa dziś na całym świecie, tak jak przed wiekami szybko obiegła zatrwożonych wielkopiątkowymi wydarzeniami uczniów Jezusa. Im przywróciła nadzieję i wiarę. Podnieśli czoła. Przestali się bać, umocnieni Duchem Świętym poszli głosić Zmartwychwstanie aż po krańce ziemi. I my wsłuchajmy się w radosna muzykę wielkanocnych dzwonów. Przyjmijmy do naszych serc orędzie,
które niosą: 

               "Chrystus zmartwychwstał. Zmartwychwstał prawdziwie. Alleluja"

Rzeczywistość bywa czasem inna. W noc Zmartwychwstania śpiewaliśmy nad pustym grobem Jezusa: "Wesoły nam dzień dziś nastał.." a w niejednym domu przy świątecznej kawie z rodziną i przyjaciółmi dziś jeszcze usłyszymy, albo sami będziemy autorami słów, że tak źle to nigdy jeszcze w naszym życiu nie było. Dla wielu i dzisiejsze święta przebiegają na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to msza św. w kościele, Komunia Św., śpiewy wielkanocne. Druga to zastawiony stół, włączony telewizor, goście w domu. A tam już bardzo często Zmartwychwstania, ale jesteśmy jak Apostołowie wezwani do tego, by tę radość głosić innym, zwłaszcza tym, którzy tracą nadzieję. Niech te święta będą dla nas czasem budzenia ufności, którą wyraził Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński słowami: "Każdy z nas będzie miał w swoim życiu najradośniejszą chwilę - Zmartwychwstanie".
 
 
 
 
 
 
 

Krzyż przed naszym kościołem

 
Zobacz zdjęcia z Triduum Paschalnego
 
 
 
 
 
 
 
 
Triduum Paschalne rozpoczyna się wieczorem. Wspominamy w tym dniu ustanowienie Sakramentu Eucharystii i
Sakramentu Kapłaństwa. W modlitwach pamiętajmy o naszych kapłanach. Tego dnia sprawuje się tylko jedną Eucharystię - Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy św. następuje przeniesienie Ciała Chrystusa do miejsca adoracji zwanego ciemnicą.
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
Wielki Piątek, Dzień Męki i Śmierci Chrystusa.
W kościele nie sprawuje się w tym dniu Eucharystii. Obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta) i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W centrum jest Liturgia Męki Pańskiej. Składa się ona z Liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

liturgia światła

 

poświęcenie wody

 

 
 
 
Jest to dzień trwania przy grobie Chrystusa.
Kościół zachęca nas do powstrzymania się w tym dniu od pokarmów mięsnych. 
 Wigilią Paschalną rozpoczyna się świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego.
Jest to cenralne wydarzenie Triduum Paschalnego
i najważniejsza celebracja w całym roku liturgicznym.
 
 
 
 
 
 

 
 
Misterium Męki Pańskiej - dzieci naszej parafii - ZOBACZ ZDJĘCIA
 

 
Niedziela Palmowa, przypadająca w tym roku 1 kwietnia, rozpoczyna w Kościele katolickim
Wielki Tydzień.            
  
ks.Proboszcz
 
Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: ?Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie".
 
 
 
Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem - jako Ewangelii - Męki Pańskiej, zwykle z podziałem na role, według jednego z 3 Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza (Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.
 
Męka Pańska wg. św. Marka z podziałem na role

W Niedzielę Palmową obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych. Mimo to uroczystość ma wymowę radosną, gdyż rozpoczyna ciąg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata. Chrześcijańskie tajemnice wiary przenikają się wzajemnie - chwała i radość tworzą nierozdzielną całość z cierpieniem; w męce zapowiedziane jest zmartwychwstanie i zbawienie.

Początki świętowania liturgii Niedzieli Paschalnej odnajdujemy w Jerozolimie w IV wieku. W tamtych czasach starano się jak najdokładniej odtwarzać sceny z życia Jezusa. Z upływem lat procesje zostały udramatyzowane - w Egipcie na czele niesiono krzyż, w Jerozolimie biskup reprezentujący Chrystusa wjeżdżał do miasta na osiołku.

W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypada w czasie gdy pokazują się pierwsze kwiaty. W Niedzielę Palmową po sumie odbywały się w kościołach przedstawienia pasyjne. Za czasów króla Zygmunta III istniały zrzeszenia aktorów-amatorów, którzy w roli Chrystusa, Kajfasza, Piłata, Judasza itp. chodzili po miastach i wioskach i odtwarzali misterium męki Pańskiej.
 
 
 
 
 
Droga Krzyżowa ulicami miasta w dniu 30.03.2012
 
 
 
 
 
 
 
                  
                           Dnia 23-03-2012 odbyło się w naszym kościele czuwanie modlitewne. Podczas czuwania zostało przedstawione Misterium Chrystusa Cierpiącego, odmówiona była koronka do Bożego Miłosierdzia, był czas na adorację Najświętszego Sakramentu oraz Eucharystię.
 
 
 
 więcej zdjęć ZOBACZ
 

Dnia 6 marca 2012 r. w Muzeum Diecezjalnym w Opolu odbył się finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej GIMNAZJALISTA 2012.   Wśród  uczestników były trzy nasze uczennice: Agnieszka Ziomko, Edyta Wąchała i Monika Jakubik - serdecznie gratulujemy!!!
 
 
 
W dniach 26-29 lutego 2012 odbyły się w naszej parafii rekolekcje parafialne. W tym roku przebieg tych rekolekcji okazał się wielką niespodzianką. Odwiedziła nas grupa młodych ludzi, których celem życia stało się głoszenie Chrystusa.
 
 
 
Jest to grupa kilkudziesięciu osób, którzy spotykają się raz na jakiś czas, najczęściej takie grupy spotykają się w okresie Wielkiego Postu, Adwentu, Są to ludzie w różnym przedziale wieku, są starsze małżeństwa ale są i osoby bardzo młode, są ludźmi dobrej woli mogący zaświadczyć o działaniu Boga w ich życiu...Na pytanie skierowane do jednej z uczestniczek rekolekcji o atmosferę w naszym małym miasteczku padła odpowiedź: to co zauważalne to otwartość ludzi, szczery uśmiech, o co w przypadku Warszawy bardzo ciężko. młodzież i dzieci są bardziej skupione, ludzie zachowują się naturalnie bez wyrachowania co wlewa nadzieję w serca... 
Są to ludzie różnych zawodów byli wśród nich np.  maturzyści, bankowiec, aktorka, wizażystka.
Grupę naszą tworzyli: ks. Przemysław - prowadzący i ks. Andrzej prowadzący zespół muzyczny, Martyna z Poznania, Aleksandra z Krakowa, Magdalena z Łodzi, Andrzej z Warszawy, Sylwia z Opola, Magdalena z Ożarowa, Maciej z Ołtarzewa, Kasia z Otwocka, Ania i Tomek.
 
ks. Przemek 
 
26-02-2012 Niedziela ? rozpoczęliśmy rekolekcje. Wśród przepięknych śpiewów grupy ewangelizacyjnej skupionej wokół Ruchu Światło - Życie jest czas na świadectwo Ani i Tomka, którzy opowiadając o swoim życiu rodzinnym, gdzie pierwszoplanową rolę odgrywają dzieci przybliżali chrześcijański model rodziny.
 
27-02-2012 Poniedziałek podczas spotkań odbywających się w godzinach porannych jak i wieczornych na rozpoczęcie Eucharystia, a następnie po wezwaniu Ducha Świętego ,nauka rekolekcyjna.
Wśród tego świadectwa młodych ludzi ukazujące często poplątane ludzkie drogi gdzie światło
Chrystusa przemienia życie.
Przykład ukazany przez jedną z uczestniczek miał uzmysłowić (z wykorzystaniem rekwizytów ? puszki ) że poddać może się człowiek ,który jest pusty natomiast człowiek pełny miłości Boga zawsze oprze się pokusie mimo ataków potężnych sił ciemności. Podczas spotkania odbyła się także pantonima przedstawiająca dzieło stworzenia oraz upadek pierwszego człowieka oraz miłośc Boga, który przebacza i miłuje do końca mimo grzechu
 
28-02-2012 Drugi dzień rekolekcji. Wieczorem Eucharystia oraz świadectwa wiary na temat rodzinny. Niezwykle plastycznie przedstawiona została możliwość przyjęcia bądź odrzucenia Chrystusa ? tak jak z tabletką ? można przyjąć małą i żyć tak jak do tej pory bez Chrystusa, ale można przyjąc większą i zmienic swoje życie.
 

 

 

 
 
Warto dodać, że w tym dniu grupa rekolekcyjna udała się do naszych szkół aby tam dać świadectwo wiary pieśnią i słowem
 
 
29-02-2012 Środa dzień zakończenia rekolekcji. Wprowadzeniem w Eucharystię było świadectwo Magdy oraz modlitwa o uzdrowienie i świadectwa naszych parafian, co zasługuje na szczególne słowa uznania. Chyba każdy wie że powiedziec ?coś? o sobie w tak małym miasteczku jak Kietrz jest bardzo trudne tym bardziej godne podziwu są osoby, które to zrobiły ? chwała Panu?
 
 
Warto zwrócic uwagę na wyjątkowy przebieg tegorocznych rekolekcji ? przyzwyczajeni do tzw. ?klasycznych nauk rekolekcyjnych? mogliśmy zdziwić się widząc ludzi tak żywiołowo i energicznie prezentujących swoją wiarę. Głosy uczestników zdają się jednak wskazywac konieczność takich spotkań do czego zapraszamy poprzez uczestnictwo w spotkaniach oazowych?
 
 
 

ks. Diakon

W naszej wspólnocie parafialnej
witamy serdecznie Diakona.
Ks. diakon Szymon Cała,
który pochodzi z parafii
Ducha Świętego w Kędzierzynie,
przez najbliższe 3 miesiące będzie
na praktyce duszpasterskiej posługiwał
pośród nas. Życzymy mu wielu Bożych łask
i opieki Matki Najświętszej w
przygotowaniu do święceń kapłańskich.   
 
 
 

Mateusz przyjmujący posługę

 
W I Niedzielę Wielkiego Postu (26 lutego br.)
Ksiądz Biskup Paweł Stobrawa udzielił posługi lektoratu
17 klerykom III roku Seminarium.
Wśród nich był nasz parafianin Mateusz Hajdarowicz,
któremu życzymy aby dalej był świadkiem
obecnego w Słowie Bożym Chrystusa.
 
 
 
 
 
Dzieciątko w naszym Kościele
 
 
 
Rozpoczynamy Nowy Rok Pański 2012

Stajemy u progu Nowego Roku bogatsi o doświadczenia czasu, który minął, a jednocześnie pełni zamiarów, planów i marzeń o czekającej nas przyszłości. To dobry czas, by na nowo spojrzeć na swoje życie, by podjąć wysiłek ustawienia na nowo hierarchii wartości, w oparciu o którą budować będziemy naszą codzienność. Aniołowie śpiewali przy narodzeniu Jezusa: "Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli". W tym jednym zdaniu jest zawarte wskazanie, jak ową hierarchię ustawić, jak w konsekwencji naśladować Maryję, Bożą Rodzicielkę.
Najpierw słychać u stóp Dzieciny słowa: "Chwała na wysokości Bogu.". Jest to wezwanie do umieszczenia Boga w centrum własnego życia. Jeśli Stwórca jest w życiu człowieka na swoim, czyli najważniejszym miejscu, życie staje się pełniejsze, twórcze, przeniknięte Bożym Duchem. Maryja przez całe życie dokonywała swoistej intronizacji Boga we własnym sercu. Aniołowie wielbiąc Boga przy żłóbku, mówili także: ".a na ziemi pokój ludziom dobrej woli". Oprócz ustawienia Boga w centrum życia ludzkiego ważny jest także drugi człowiek. W tym ewangelicznym budowaniu właściwej hierarchii wartości nie może zabraknąć miejsca dla służby, która niesie pokój. Można go wprowadzać jedynie wtedy, gdy człowiek jest nastawiony na dobro spotykanych osób. Maryja przez całe życie ukazywała innym, iż Bóg w centrum życia ludzkiego "przymusza" do bycia "dla". Jej wszystkie wybory życiowe były skierowane na pomoc człowiekowi. Pielęgnowała w sobie wrażliwość na potrzeby innych.
Życzymy więc wszystkim Drogim Parafianom na progu Nowego 2012 Roku, by wpatrując się w przykład Maryi, otwierali każdego dnia swojego serca na wolę Boga, zapraszali go do swojej codzienności, by doświadczać Jego łaski i miłości. Miłość zaś, będąca darem Najwyższego, niech owocuje w naszych rodzinach, wspólnotach nauki i pracy i w całej naszej parafii dobrocią, wzajemnym szacunkiem i życzliwością.
 

 

Żegnamy wielkiego Człowieka i Proboszcza

16.11.2017 ok. godz. 19.30

Pan odwołał z tego świata naszego byłego proboszcza KS. JÓZEFA GACKĘ 

 

Polecajmy naszego zmarłego Kapłana Bożemu miłosierdziu.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...