DZIEŃ PAPIESKI 11-10-2009

Od 2001 roku niedziela bezpośrednio poprzedzająca 16 października jest w polskim Kościele przeżywana jako Dzień Papieski. Pomysłodawcą tego dnia jest powołana w 1999 r. przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
      Obchody organizowane są w kilku wymiarach. Jednym z nich jest wymiar intelektualny:chodzi o upowszechnienie nauczania Jana Pawła II, czemu ma służyć szeroka debata w środkach masowego przekazu oraz szereg sesji naukowych, seminariów i publikacji. Na wymiar duchowyskładają się uroczystości liturgiczne, spotkania i czuwania modlitewne. Organizowane są także liczne imprezy kulturalne.

Szczególnie widocznym akcentem obchodów jest powszechna zbiórka pieniędzy pod hasłem"Dzielmy się miłością", przeprowadzana przy okazji obchodów Dnia Papieskiego.  Dochód z niej jest przeznaczony na fundusz stypendialny, dzięki któremu najbardziej uzdolniona młodzież, pochodząca z ubogich rodzin, głównie ze wsi, będzie miała możliwość kontynuowania nauki. Również nasi parafianie włączyli się w to dzieło, za co z góry dziękujemy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję zbiórki i tym co nabyli kremówki, bo jeśli ks. Zbigniew zjadł ich 40! No to naprawdę warto było wydać trochę grosza, jedząc pyszności, a przy ?okazji? wspomóc tak szczytny cel.

PIELGRZYMKA DO PILSZCZA 2009

W dniu 4 października  grupa naszych parafian oraz Dzieci Maryi udali się na pieszą pielgrzymkę do Pilszcza. W sumie wzięło w niej udział 56 osób ? czy mało to czy dużo zostawiamy do refleksji. Do Pilszcza nasza grupa pielgrzymowała ponad 3 godziny. Mimo przenikającego wiatru szli z uśmiechem na twarzy śpiewając pieśni o tematyce religijnej pod dyktando s. Justynki, której należą się wielkie dzięki za zaangażowanie. Nie zabrakło różańca wyznaczającego rytm marszu. W Pilszczu powitał pielgrzymów czcigodny ksiądz proboszcz, a nasz ksiądz Grzesio odprawił uroczystą Eucharystię. Pielgrzymi wędrowali w swoich własnych intencjach prosząc o potrzebne łaski na co dzień. Jak dodaje jedna z uczestniczek uczestnictwo w tyej pielgrzymce choć krótkie to jednak daje pokrzepienie duchowe i rozbudza naszą wiarę. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas więcej!!!

Zobacz zdjęcia - kliknij tutaj.

DOŻYNKI 2009

Jak co roku, oddajemy cześć i składamy dzięki Panu Bogu za Jego wielką łaskawość i miłość, jaką

na co dzień nam okazuje.

W tym szczególnym dniu dziękujemy Bogu, wraz ze wszystkimi Rolnikami i Działkowiczami za tegoroczne plony, za tegoroczne żniwa. Wspólne odspiewane

"Te Deum Laudamus" jest naszą wdzięcznością Stwórcy za to ,że obdarowuje nas chlebem powszednim. Niech ta uroczystość będzie dla nas przypomnieniem o wartości pracy rolnika. Niech będzie podziękowaniem za ich ciężką pracę tak często niedocenianą. Podczas Mszy świętej dożynkowej niezwylke nostalgicznie brzmiały słowa naszych duszpasterzy wspominająceczasy  minionych dożynek. Kościół wypełniał się wtedy po brzegi ludem, unosił się zapach plonów a  parafianie z dumą prezentowali wieńce dożynkowe. Dzisiaj też ma to miejsce ale jest jakby tradycją a nie wyznaniem wiary - a powtarzane pytanie "dlaczego?" niech nas skłoni do zadumy.  Niech Pan Bóg blogosławi wszystkim rolnikom naszej ziemi  abyśmy zawsze mogli korzystać z dóbr jakimi obdziela nas Wszechmocny.
Poczytaj o zwyczajach i historii dożynek - kliknij tutaj.

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI PANA JEZUSA

W dniu 11.06.2009 obchodziliśmy w naszej parafii uroczystość tzw. Bożego Ciała (Najświętszego Ciała i Krwi
Pańskiej). To jedno z głównych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Wprowadził je w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 r. ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Święto Bożego Ciała zostało ustanowione na skutek objawień bł. Julianny Cornillon (1193-1258) z Francji. Ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z ciemną plamą, co zinterpretowano, że przyczyną tego był brak wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

Głównym celem obchodów święta Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten Sakrament, a także przebłaganie Go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Na terenie naszej parafii od wielu już lat mieszkańcy włączają się w budowę 4czterech ołtarzy. W tym roku na szczęście pogoda nie popsuła (choć były poważne obawy) procesji i wszystko odbyło się zgodnie z planem. Nie zabrakło wśród nas księdza proboszcza, który na koniec podziękował wszystkim za udział i przygotowanie ołtarzy, wspominając przy tym czasy gdy zdrowie pozwalało mu ?skakać? po ołtarzach